Chloroform (Stabilized with ethanol) PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 160 mmHg ( 20 °C) |
| Water Solubility | 8 g/L (20 ºC) |
| Assay Purity | >=99 % |
| Refractive index | n20/D 1.445 |
| B pt. | 60.5-61.5 °C |
| M pt. | 63°C |
| Density | 1.49 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H302,H315,H319,H331,H336,H351,H361d,H372,H412 |
| Precautionary Statement | P201 - P273 - P301 + P312 + P330 - P302 + P352 - P304 + P340 + P311 - P308 + P313 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29031300 |
| Flash point | 60.5-61.5°C |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 6.1D - Non-combustible acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| UN Number | 1888 |
Description
Application
It is used as a solvent in laboratories and in the production of chemicals such as refrigerants and pharmaceuticals.
Purpose
Its main purpose is to act as a solvent and chemical intermediate although its medical use as an anesthetic has been discontinued due to toxicity.
General Description
Chloroform is a colorless volatile organic compound with the formula CHCl3 and a sweet odor.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
