Citric acid ,Anhydrous PurReagent, 99.5%
PurReagent
Properties
| Vapour pressure | <0.1 hPa (20°C) |
| Autoignition temp. | 8 %, 65 °F |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| Refractive index | n20/ d1.493~1.509 |
| B pt. | 310 °C (decomp) |
| M pt. | 153-159°C(lit.) |
| Density | 1.67 g/cm3 at 20 °C |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H319,H335 |
| Precautionary Statement | P261 - P264 - P271 - P280 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | 29181400 |
| Flash point | 100°C |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
Description
Application
It is widely used as a food additive for flavoring preservation and pH adjustment in beverages and candies in cleaning products as a descaler and in pharmaceuticals and cosmetics as an antioxidant and stabilizer.
Purpose
Its primary purpose is to act as an acidulant for acidification chelation of metal ions to prevent oxidation or scaling and buffering in solutions for food stability and industrial processes.
General Description
Citric acid is a weak organic tricarboxylic acid (CHO) naturally found in citrus fruits appearing as a colorless to white crystalline powder with a strong acidic taste and high solubility in water.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
