Clobetasol propionate PurCert Secondary Reference Standard (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Synonym: Clobetasol propionate
Linear Formula:
C25H32ClFO5
Molecular Weight: 466.97 g/mol
CAS Number: 25122-46-7
Properties
| Water Solubility | Practically Insoluble |
| Assay Purity | >=99 % |
| B pt. | 569.0 ± 50.0 °C |
| M pt. | 195.5-1970°C |
| Density | 1.165 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H360Df,H373,H413 |
| Precautionary Statement | P201 - P273 - P308 + P313 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29372200 |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| Storage Class | 6.1C - Combustible acute toxic Cat.3 / toxic compounds or compounds which causing chronic effects |
Description
Application
It is applied topically in creams ointments or lotions to treat conditions like eczema psoriasis and dermatitis.
Purpose
Its purpose is to relieve symptoms such as redness swelling itching and irritation by suppressing inflammatory skin reactions.
General Description
Clobetasol Propionate is a highly potent corticosteroid used to reduce inflammation and immune responses in the skin.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
