Coenzyme Q10, PurReagent, >= 98.0%(HPLC)
PurReagent
Properties
| Assay Purity | >=98 % |
| Refractive index | n20/D 1.4760 |
| B pt. | 715.32°C |
| M pt. | 49 °C |
| Density | 0.9145 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 29146200 |
| Storage Temp. | -20°C |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
Description
Application
Coenzyme Q10 is used in dietary supplements cardiovascular health support skincare products and research related to mitochondrial function.
Purpose
The purpose of Coenzyme Q10 is to support energy generation in cells and protect tissues from oxidative damage caused by free radicals.
General Description
Coenzyme Q10 is a fat-soluble vitamin-like antioxidant naturally present in body cells and involved in cellular energy production.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
