Cumene PurCert Secondary Reference Standard For GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 8 mmHg ( 20 °C), 9.7 mmHg ( 37.7°C) |
| Water Solubility | Insoluble |
| Autoignition temp. | 797°F |
| Explosion limit | Array |
| Assay Purity | Array |
| Refractive index | n20/D 1.491 |
| B pt. | 152-154 °C |
| M pt. | |
| Density | 0.864 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226,H304,H335,H350,H411 |
| Precautionary Statement | P202 - P210 - P233 - P273 - P301 + P310 - P331 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29027000 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1918 |
Description
Application
It is widely used as a key raw material in the industrial production of phenol and acetone through the Cumene process.
Purpose
Its primary purpose is to act as an intermediate in large-scale chemical manufacturing especially for producing plastics resins and synthetic fibers.
General Description
Cumene is a flammable colorless liquid aromatic hydrocarbon with a gasoline-like odor chemically known as isopropylbenzene.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
