Cyclobutylmethyl Bromide PurCert Secondary Working Standard for GC [Includes all characterization data]
PurCert
Synonym: Cyclobutylmethyl bromide
Linear Formula:
C5H9Br
Molecular Weight: 149.03 g/mol
CAS Number: 17247-58-4
Properties
| Water Solubility | at 20 °C (decomposition) |
| B pt. | 123 - 124 °C |
| Density | 1.326 g/cm3 at 25 °C |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226 |
| Precautionary Statement | P210-P233-P240-P241-P242-P243 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| Flash point | 41°C |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3: Flammable liquids |
| UN Number | 1993 |
Description
Application
(Bromomethyl)cyclobutane may be used in the synthesis of racemic 3-cyclobutylalanine and 17-(cyclobutylmethyl)morphinan-3-ol (butorphan).
Purpose
For R&D
General Description
(Bromomethyl)cyclobutane (bromomethyl-cyclobutane) is an aryl fluorinated building block. Its reaction with various hydroxychromen-4-one derivatives in the presence of anhydrous K2CO3dry acetone and Bu4NI- (PTC) has been investigated.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
