Cyclohexane PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 77 mmHg ( 20 °C) |
| Water Solubility | Practically Insoluble |
| Autoignition temp. | 500 °F |
| Explosion limit | 9 % |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.426 |
| B pt. | 80.7 °C |
| M pt. | 4-7°C |
| Density | 0.779 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H304,H315,H336,H410 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P273 - P301 + P310 - P303 + P361 + P353 - P331 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29021100 |
| Flash point | -1°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1145 |
Description
Application
It is widely used as a solvent and as a raw material in the production of nylon intermediates like adipic acid and caprolactam.
Purpose
Its main purpose is to serve as an industrial solvent and as a key feedstock in the manufacture of synthetic fibers.
General Description
Cyclohexane is a saturated cyclic hydrocarbon with the molecular formula CH consisting of a six-carbon ring structure.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
