Cyclohexanemethanol PurCert Secondary Reference Standard For GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Assay Purity | >=99 % |
| Refractive index | n20/D 1.465 |
| B pt. | 181°C |
| Density | 0.928 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 29061990 |
| Flash point | 71°C |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 10 - Combustible liquids |
Description
Application
It is commonly used as an intermediate in the production of fragrances resins and plasticizers.
Purpose
Its purpose is to serve as a building block in chemical synthesis especially for creating industrial and specialty chemicals.
General Description
Cyclohexylmethanol is an organic compound consisting of a cyclohexane ring attached to a methanol group.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
