D (-) Fructose PurCert Secondary Reference Standard (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Water Solubility | 3750 g/L (20 ºC) |
| Autoignition temp. | 360 °C |
| Assay Purity | >= 99.5 % |
| Refractive index | n20/D -92 ° (C=4, H2O) |
| B pt. | 232.96°C |
| M pt. | 119-122°C |
| Density | 1.59 |
| Form | Solid |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 17025000 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
Description
Application
It is widely used as a sweetener in food and beverage products due to its high sweetness
Purpose
Its purpose is to provide energy in biological systems and enhance sweetness in consumable products.
General Description
D()-Fructose is a naturally occurring monosaccharide (simple sugar) found in many fruits and honey.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
