D (+)-Glucose PurCert Secondary Reference Standard (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Synonym: D(+)-Glucose, Dextrose
Linear Formula:
C6H12O6
Molecular Weight: 180.16
CAS Number: 50-99-7
Properties
| Water Solubility | Soluble |
| Refractive index | 53 ° (C=10, H2O) |
| B pt. | 232.96°C |
| M pt. | 150-152°C |
| Density | 1.544 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 17023039 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
Description
Application
It is widely used in food pharmaceuticals and fermentation industries.
Purpose
Its purpose is to supply energy to cells and act as a key molecule in metabolic processes.
General Description
D()-Glucose is a naturally occurring monosaccharide and the primary source of energy for living organisms.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form |
