D-Glucuronic Acid PurCert Secondary Reference Standard (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Water Solubility | Soluble |
| Refractive index | 36 ° (C=6, H2O) |
| B pt. | 250.56°C |
| M pt. | 159-161°C |
| Density | 1.43 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 29329990 |
| Storage Temp. | -20°C |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
Description
Application
It is used in biochemical processes and in the synthesis of pharmaceuticals and detoxification pathways in the body.
Purpose
Its purpose is to help the body eliminate toxins by forming water-soluble conjugates for excretion.
General Description
D-Glucuronic acid is a naturally occurring sugar acid derived from glucose containing a carboxylic acid group.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form |
