D-Mannitol Semiconductor grade, PurElectra, >=95.0 %
PurElectra
Synonym: Mannite, D-Mannitol
Linear Formula:
C6H14O6
Molecular Weight: 182.17 g/mol
CAS Number: 69-65-8
Properties
| Water Solubility | soluble |
| Autoignition temp. | 410°C |
| Assay Purity | >=95 % |
| Refractive index | n20/D 1.3330 |
| B pt. | 295°C |
| M pt. | 165-170°C |
| Density | 1.52 |
| Form | powder |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 29054300 |
| Flash point | 290-295°C/3.5mm |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| UN Number | 1549 |
Description
Purpose
Its primary purpose is to reduce intracranial or intraocular pressure via osmosis provide bulk and sweetness without full caloric absorption and act as a cryoprotectant or diagnostic agent in renal function tests.
General Description
D-Mannitol (C6H14O6) is a white odorless crystalline sugar alcohol with a sweet taste featuring a straight-chain hexitol structure derived from mannose with six hydroxyl groups and a melting point around 165 170 C
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
