Dexamethasone PurCert Secondary Reference Standard (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | <0.0000001 kPa ( 25°C) |
| Water Solubility | Practically Insoluble |
| Assay Purity | >=99 % |
| Refractive index | 76 ° (C=1, Dioxane) |
| B pt. | 568.2±50.0°C |
| M pt. | 262-264°C |
| Density | 1.85 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H360FD |
| Precautionary Statement | P201 - P202 - P280 - P308 + P313 - P405 - P501 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29372200 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 6.1C - Combustible acute toxic Cat.3 / toxic compounds or compounds which causing chronic effects |
Description
Application
It is used to treat conditions such as allergies asthma autoimmune disorders and severe inflammation.
Purpose
Its purpose is to reduce inflammation and suppress the immune system to manage various medical conditions.
General Description
Dexamethasone is a synthetic corticosteroid with strong anti-inflammatory and immunosuppressant properties.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form |
