Dibutyl Ether PurTech Standard for GC [Includes all characterization data]
PurTech
Synonym: Butyl ether
Linear Formula:
[CH3(CH2)3]2O
Molecular Weight: 130.23 g/mol
CAS Number: 142-96-1
Properties
| Vapour pressure | 4.6 hPa (20 °C) |
| Water Solubility | 0.113 g/l (20 °C) |
| Assay Purity | >=99.5% |
| Refractive index | n20/D 1.399 (lit.) |
| B pt. | 142 - 143 °C |
| M pt. | -98°C |
| Density | 0.764 g/mL (25 °C) |
| Form | liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226,H315,H319,H335,H412 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P240 - P273 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | NA |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3, Flammable liquids |
| UN Number | 1149 |
Description
Application
Dibutyl ether may be used to compose the solvent mixtures in the following studies To evaluate the anthracene solubility in various binary solvent mixtures composed of dibutyl ether along with n-hexane cyclohexane n-heptane methylcyclohexane n-octane isooctane and cyclooctane. To measure the pyrene solubility in various binary solvent mixtures composed of dibutyl ether along with n-hexane cyclohexane n-heptane methylcyclohexane n-octane isooctane and tert-butylcyclohexane. To investigate the reaction mechanism and kinetic studies of the reaction of phenyl isocyanate with methanol in the presence of dibutyltin diacetate (catalyst) to afford urethane. Rate constant of the reaction k was reported to be 0.96liter per mole sec
Purpose
For R&D
General Description
Dibutyl ether is commonly used as a solvent for various reactions. It forms azeotropic compositions with various organic solvents and the vaporliquid equilibria of its binary mixtures have been investigated by head-space gas chromatography.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
