Dibutylamine PurTech Standard for GC [Includes all characterization data]
PurTech
Properties
| Vapour pressure | 1.9 mmHg ( 20 °C) |
| Water Solubility | 3.8 g/L at 20 °C |
| Autoignition temp. | 594 °F |
| Explosion limit | Array |
| Assay Purity | Array |
| Refractive index | n20/D 1.417 (lit.) |
| B pt. | 159 °C (lit.) |
| M pt. | |
| Density | 0.767 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226,H301 + H311,H314,H330 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29211990 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 2248 |
Description
Application
Intermediate in synthesis of pharmaceuticals and agrochemicals. Used in rubber processing chemicals and corrosion inhibitors. Solvent and reagent in organic synthesis.
Purpose
Acts mainly as a chemical intermediate and reagent in industrial and laboratory synthesis.
General Description
A colorless liquid organic compound with a strong amine odor. It is a secondary amine and is moderately soluble in water but highly soluble in organic solvents.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
