Dichloromethane PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Synonym: Dichloromethane, Methylene chloride
Linear Formula:
CH2Cl2
Molecular Weight: 84.93
CAS Number: 75-09-2
Properties
| Vapour pressure | 6.83 psi ( 20°C) |
| Water Solubility | 20 g/L (20 ºC) |
| Autoignition temp. | 1223°F |
| Explosion limit | 22 % |
| Assay Purity | >= 99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.424 |
| B pt. | 39.8-40°C |
| M pt. | 95°C |
| Density | 1.33 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H315,H319,H336,H351 |
| Precautionary Statement | P202 - P261 - P264 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | 29031200 |
| Flash point | 39-40°C |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 6.1C - Combustible acute toxic Cat.3 / toxic compounds or compounds which causing chronic effects |
Description
Application
It is commonly used as a solvent in paint strippers pharmaceuticals and chemical processing.
Purpose
Its purpose is to dissolve and extract substances efficiently in industrial and laboratory applications.
General Description
Dichloromethane is a volatile colorless organic compound with a mildly sweet odor also known as methylene chloride.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
