Diethyl ether PurTech Standard for GC [Includes all characterization data]
PurTech
Properties
| Vapour pressure | 563 hPa at 20 °C |
| Water Solubility | Immiscible |
| Autoignition temp. | 175 °C |
| Explosion limit | 36.5 % |
| Assay Purity | >= 99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.3530 (lit.) |
| B pt. | 34.6 °C |
| M pt. | -116 °C |
| Density | 0.71 g/cm3 at 20 °C |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H224,H302,H336 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P240 - P241 - P301 + P312 - P403 + P233 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | NA |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1155 |
Description
Application
Used as a solvent in gas chromatography for sample preparation. Extraction solvent for organic compounds from aqueous mixtures. Suitable for analyzing volatile and semi-volatile compounds. Common in pharmaceutical and environmental testing.
Purpose
Acts as a high-purity solvent that efficiently dissolves analytes and evaporates quickly ensuring accurate and interference-free GC analysis.
General Description
A clear highly volatile colorless liquid with a characteristic sweet odor. It is very low boiling and highly flammable. For GC grade means it is highly pure with minimal impurities suitable for analytical use.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
