Diethylene glycol PurCert Secondary Reference Standard For GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 0.01 mmHg ( 20 °C) |
| Water Solubility | Soluble |
| Autoignition temp. | 442 °F |
| Explosion limit | 2-12.3 % |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.447 |
| B pt. | 245 °C |
| M pt. | 10°C |
| Density | 1.118 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H302 |
| Precautionary Statement | P264 - P270 - P301 + P312 - P501 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | 29094100 |
| Flash point | 143°C |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 10 - Combustible liquids |
Description
Application
It is used as a solvent in antifreeze formulations and in the manufacture of resins and plasticizers.
Purpose
Its purpose is to act as a chemical intermediate and provide properties like moisture retention and low freezing point in products.
General Description
Diethylene glycol is a colorless odorless viscous organic compound with two hydroxyl groups.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
