Diisopropylamine PurReagent, >=99.0%
PurReagent
Synonym: DIPA
Linear Formula:
(CH3)2CHNHCH(CH3)2
Molecular Weight: 101.19 g/mol
CAS Number: 108-18-9
Properties
| Vapour pressure | 93,33 hPa at 20 °C |
| Water Solubility | at 20 °C - OECD Test Guideline 105miscible |
| Autoignition temp. | 295 °C at 1.007 hPa |
| Explosion limit | Upper explosion limit: 7,1 %(V) Lower explosion limit: 1,1 %(V) |
| Assay Purity | >=99 % |
| Refractive index | n20/D 1.392 (lit.) |
| B pt. | 84 °C |
| M pt. | -61°C |
| Density | 0,722 g/mL at 25 °C |
| Form | liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H302,H314,H331,H335,H412 |
| Precautionary Statement | P210 - P273 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | NA |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1158 |
Description
Application
Diisopropylamine (DIPA) may be used in the following syntheses diisopropylamine methyl urea (DMU) NN-diisopropyl quinoline-2-carboxamide 3-N-sulfonylamidine coumarins N-chloroamine an intermediate to generate amides
Purpose
For R&D
General Description
Diisopropylamine (DIPA) is an aliphatic secondary amine widely used as an organic base in organic synthesis. Its standard molar enthalpy of formation and combustion has been measured by static-bomb calorimetry.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
