Dimethoxyethane PurTech Standard for GC
Properties
| Vapour pressure | 87 hPa (25 °C) |
| Water Solubility | 1000 g/l (25 °C) soluble |
| Autoignition temp. | 205 °C (1008 hPa) |
| Explosion limit | Upper explosion limit- 10.4 %(V), Lower explosion limit- 1.6 %(V) |
| Assay Purity | >=99.8 % |
| B pt. | 85 °C |
| M pt. | -58 °C |
| Density | 0.867 g/cm3 (25 °C) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H315,H332,H360FD |
| Precautionary Statement | P202 - P210 - P233 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P312 - P308 + P313 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29091990 |
| Flash point | 5 °C |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 2252 |
Description
Application
Solvent in chemistry- Used in organic synthesis and reactions especially with strong bases and organometallic compounds. Electrochemistry- Used in electrolytes for batteries (e.g. lithium-based systems). Polymer and pharmaceutical industries- Helps dissolve reagents and intermediates. Extraction processes- Used for separating compounds.
Purpose
Dissolves a wide range of substances. Stabilizes reactive species in chemical reactions. Enhances efficiency of electrochemical systems.
General Description
Colorless volatile liquid with a mild ether-like odor. Highly flammable. Miscible with water and many organic solvents. Acts as a coordinating solvent (can bind to metal ions).
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
