Dimethyl fumarate PurCert Secondary Reference Standard (CRM) [Includes characterization data]
PurCert
Synonym: Fumaric Acid Dimethyl Ester
Linear Formula:
C6H8O4
Molecular Weight: 144.13 g/mol
CAS Number: 624-49-7
Properties
| Vapour pressure | 5 hPa (25 °C) |
| Water Solubility | 1.6 mg/ml at 20°C |
| Assay Purity | >=98% |
| Refractive index | 1.4062 |
| B pt. | 192-193 °C (lit.) |
| M pt. | 102-106°C(lit.) |
| Density | 1.37 g/cm3 |
| Form | Powder |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H312,H315,H317,H335,H411 |
| Precautionary Statement | P261 - P264 - P271 - P273 - P280 - P302 + P352 + P312 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | 29171990 |
| Flash point | 192-193°C |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
| UN Number | 3077 |
Description
Application
Dimethyl fumarate is widely used as a drug to treat multiple sclerosis particularly the relapsing-remitting form.Apart from its medical role dimethyl fumarate has been used as a preservative and antifungal agent in products like leather and furniture to prevent mold growth. However this use has been restricted or banned in several regions due to its potential to cause severe allergic skin reactions.
Purpose
The main purpose of dimethyl fumarate in medicine is to reduce inflammation and regulate the immune system. It helps decrease the frequency of disease flare-ups in multiple sclerosis and reduces skin symptoms in psoriasis. It works by activating the Nrf2
General Description
Dimethyl fumarate is a fumaric acid ester. It appears as a white crystalline powder and is known for its ability to modulate immune responses and reduce inflammation. It is relatively stable but can be irritating to the skin and respiratory system if handled improperly.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
