Dimethyl sulfoxide PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 0.42 mmHg ( 20°C) |
| Water Solubility | Soluble |
| Autoignition temp. | 573°F |
| Explosion limit | 42 %, 63 °F |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.479 |
| B pt. | 189°C |
| M pt. | 16-19°C |
| Density | 1.110 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 29309099 |
| Flash point | 192°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 10 - Combustible liquids |
Description
Application
It is widely used in pharmaceutical formulations chemical reactions and as a cryoprotectant for preserving cells and tissues.
Purpose
Its purpose is to act as an efficient solvent and carrier facilitating the transport and stability of various compounds in scientific and medical applications.
General Description
Dimethyl sulfoxide is a polar organic solvent known for its ability to dissolve both polar and nonpolar substances.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
