Ethanolamine PurCert Secondary Reference Standard for GC [Includes all characterization data]
PurCert
Properties
| Vapour pressure | 0.2 mmHg ( 20 °C) |
| Water Solubility | 1.000 g/l (20 °C) |
| Autoignition temp. | 1436 °F |
| Explosion limit | 17 % |
| Assay Purity | >=98% |
| Refractive index | n20/D 1.454 (lit.) |
| B pt. | 170 °C (lit.) |
| M pt. | 10 - 11 °C |
| Density | 1.01 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H302 + H312 + H332,H314,H335,H412 |
| Precautionary Statement | P273 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29221190 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 8A - Combustible corrosive hazardous materials |
| UN Number | 2491 |
Description
Application
Gas treatment- Removes acidic gases like CO2 and H2S in natural gas processing. Detergents & cleaners- Used to make soaps shampoos and industrial cleaners. Personal care- Found in cosmetics as a pH adjuster or emulsifier. Agriculture- Intermediate in herbicides and pesticides. Pharmaceuticals- Used in drug formulation. Textiles & metals- Helps in finishing and corrosion inhibition.
Purpose
Neutralizes acids and controls pH. Acts as an intermediate in chemical synthesis. Improves cleaning and emulsifying properties.
General Description
Colorless viscous liquid with an ammonia-like odor. Highly soluble in water and alcohol. Acts as both a weak base and a surfactant precursor.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
