Ethyl acetate PurSolv Hyper for HPLC, >=99.7%
PurSolv Hyper for HPLC
Properties
| Vapour pressure | 73 mmHg (20°C) |
| Autoignition temp. | 801°F |
| Explosion limit | 2.2-11.5%, 38°F |
| Assay Purity | >=99.7% |
| Refractive index | n20/D 1.3720(lit.) |
| B pt. | 76.5-77.5°C |
| M pt. | -84°C |
| Density | 0.901 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H319,H336 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29153100 |
| Flash point | -4°C |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| Packaging | Glass Bottle |
| UN Number | 1173 |
Description
Application
It is widely used as a solvent in paints coatings adhesives and in the food and pharmaceutical industries.
Purpose
Its main purpose is to act as an effective solvent for dissolving substances and facilitating extraction or formulation processes.
General Description
Ethyl acetate is a colorless volatile organic compound with the formula CHO known for its sweet fruity odor.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
