Ethyl Benzene PurTech Standard for GC [Includes all characterization data]
PurTech
Synonym: Phenylethane, Ethylbenzene
Linear Formula:
C8H10
Molecular Weight: 106.17 g/mol
CAS Number: 100-41-4
Properties
| Vapour pressure | 10 mmHg ( 20 °C) |
| Water Solubility | 0.2 g/l (25 °C) |
| Autoignition temp. | 810 °F |
| Explosion limit | 6.7 % |
| Assay Purity | >=99% |
| Refractive index | n20/D 1.495 (lit.) |
| B pt. | 136 °C (lit.) |
| M pt. | -95 °C (lit.) |
| Density | 0.867 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H304,H332,H373,H412 |
| Precautionary Statement | P210 - P273 - P301 + P310 - P304 + P340 + P312 - P314 - P331 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29026000 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1175 |
Description
Application
Used in the production of styrene monomer for plastics and rubber manufacture. Applied as a solvent in paints inks coatings and pesticides. Used in chemical synthesis and laboratory analysis. Employed in the manufacture of polymers and resins.
Purpose
To serve as a chemical intermediate and industrial solvent in the production of plastics coatings and other chemical products.
General Description
Ethylbenzene is a clear colorless flammable aromatic hydrocarbon liquid with a gasoline-like odor. It is mainly used as an industrial chemical intermediate and solvent.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
