Ethylene glycol PurReagent Plus, Meets analytical specifications of EP, >=99.5 %
PurReagent
Properties
| Vapour pressure | 0.08 mmHg ( 20°C) |
| Water Solubility | Miscible |
| Autoignition temp. | 752 °F |
| Explosion limit | 15.3 % |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.431 |
| B pt. | 195-198 °C |
| M pt. | -13 °C |
| Density | 1.113 g/mL at 25 °C |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H302,H373 |
| Precautionary Statement | P260 - P264 - P270 - P301 + P312 - P314 - P501 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | 29053100 |
| Flash point | 230°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 10 - Combustible liquids |
| UN Number | 3082 |
Description
Application
Ethylene glycol is widely used in antifreeze solutions polyester manufacturing coolants and hydraulic fluids.
Purpose
The main purpose of ethylene glycol is to lower the freezing point and raise the boiling point of liquids in cooling systems.
General Description
Ethylene glycol is a colorless sweet-tasting organic liquid with low volatility and high boiling point.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
