Ethylenediamine PurTech Standard for GC [Includes all characterization data]
PurTech
Synonym: 1,2-Diaminoethane
Linear Formula:
C2H8N2
Molecular Weight: 60.10 g/mol
CAS Number: 107-15-3
Properties
| Vapour pressure | 10 mmHg ( 20 °C) |
| Water Solubility | 1000 g/l miscible |
| Autoignition temp. | 716 °F |
| Explosion limit | Array |
| Assay Purity | Array |
| Refractive index | n20/D 1.4565 |
| B pt. | 118 °C |
| M pt. | |
| Density | 0.899 g/mL at 25 °C |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226,H302 + H332,H311,H314,H317,H334,H412 |
| Precautionary Statement | P210 - P273 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29212100 |
| Flash point | |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1604 |
Description
Application
Ethylenediamine is widely used in the production of resins plastics rubber chemicals pharmaceuticals and as a stabilizer in various industrial processes.
Purpose
The purpose of ethylenediamine is to act as a versatile chemical intermediate and chelating agent that binds metal ions and enhances chemical reactions.
General Description
Ethylenediamine is a colorless strongly alkaline organic compound it is characterized by two amine groups that make it highly reactive and soluble in water.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
