Formaldehyde solution, 35%, Meets analytical specification of USP-NF, EP, BP, and JP
Others
Properties
| Vapour pressure | 52 mm Hg ( 37°C) |
| Water Solubility | soluble |
| Autoignition temp. | 572°F |
| Explosion limit | 7-73% (v/v) |
| Assay Purity | 35 % |
| Refractive index | n20/D 1.377 |
| B pt. | 97°C |
| M pt. | -15°C |
| Density | 1.09 g/mL at 25°C (lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H301+H311-H314-H317-H330-H335-H341-H350-H370 |
| Precautionary Statement | P202-P260-P280-P303+P361+P353-P304+P340+P310-P305+P351+P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29121100 |
| Flash point | 133°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 6.1A - Combustible acute toxic Cat. 1 and 2 / very toxic hazardous materials |
| UN Number | 2209 |
Description
Application
Formaldehyde is used in the production of resins such as urea-formaldehyde and phenol-formaldehyde which are important in making plastics plywood adhesives and coatings. It is also used in textiles to improve wrinkle resistance in disinfectants and in embalming fluids for preserving biological specimens. Additionally it plays a role in the manufacture of fertilizers paints and certain medicines.
Purpose
Serves as a key building block in polymer synthesis via cross-linking and condensation reactions acts as a reducing agent and provides germicidal properties by denaturing proteins. In vivo trace amounts occur naturally from metabolism but at higher lev
General Description
Formaldehyde is the simplest aldehyde and is highly reactive. It is usually found in aqueous solution called formalin. It has strong antiseptic and preservative properties which make it useful in many chemical and biological processes.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
