Formaldehyde solution PurCert Secondary Working Standard for GC [Includes all characterization data], 37.0 - 41.0 %
CRM
Properties
| Vapour pressure | 52 mm Hg ( 37°C) |
| Water Solubility | Soluble |
| Autoignition temp. | 424°C |
| Explosion limit | 7-73% (v/v) |
| Assay Purity | 37 - 41 % |
| Refractive index | n20/D 1.377 |
| B pt. | 97°C |
| M pt. | -15°C |
| Density | 1.090 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226,H301 + H311,H314,H317,H330,H335,H341,H350,H370 |
| Precautionary Statement | P202 - P210 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29121100 |
| Flash point | 133°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1198 |
Description
Application
It is used in the production of resins plastics and textiles and as a disinfectant and preservative in laboratories and embalming.
Purpose
Its purpose is to serve as a key raw material in chemical manufacturing and to act as an antimicrobial agent for preservation and sterilization.
General Description
Formaldehyde is a colorless highly reactive gas with a strong pungent odor and the chemical formula CH2O.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
