Glycerol, meets USP testing specifications, PurReagent, 99.0 - 101.0 %
PurReagent
Synonym: 1,2,3-Propanetriol, Glycerin
Linear Formula:
HOCH2CH(OH)CH2OH
Molecular Weight: 92.10 g/mol
CAS Number: 56-81-5
Properties
| Vapour pressure | < 0.001 hPa at 20 °C |
| Water Solubility | 1.000 g/l at 25 °C - miscible |
| Autoignition temp. | 370°C |
| Assay Purity | 99 - 101 % |
| Refractive index | n20/D 1.474 (lit.) |
| B pt. | 182°C |
| M pt. | 20°C |
| Density | 1.25 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | NA |
| Precautionary Statement | NA |
| GHS Pictogram | |
| HS Code | NA |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 10 - Combustible liquids |
| UN Number | NA |
Description
Application
Pharmaceuticals- Used in syrups ointments and as a laxative. Cosmetics & skincare- Acts as a moisturizer in creams lotions and soaps. Food industry- Used as a sweetener humectant and preservative. Industrial- use In making explosives (like nitroglycerin) plastics and resins. Medical- Used to reduce eye pressure (in conditions like glaucoma).
Purpose
For R&D
General Description
Glycerol is odourless colorless viscous in nature and exists as a sweet tasting liquid. It can be derived naturally as well as from petrochemical feedstock. Glycerol has a wide variety of applications and is one of the most valuable and versatile chemical substances in nature. It can be used as an emollient solvent sweetening agent in pharmaceutical formulations cosmetics foodstuffs and toiletries. It is very stable and can be easily stored under normal temperature also it is non-irritating and has no adverse impact to the environment.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
