Glycerol PurTech Standard for GC [Includes characterization data]
PurTech
Synonym: 1,2,3-Propanetriol, Glycerin
Linear Formula:
C3H8O3
Molecular Weight: 92.09 g/mol
CAS Number: 56-81-5
Properties
| Vapour pressure | <1 mmHg |
| Autoignition temp. | 698°F |
| Explosion limit | 2.6-11.3 % |
| Assay Purity | >= 97.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.474 |
| B pt. | 182°C |
| M pt. | 20°C |
| Density | 1.25 g/mL |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | NA |
| Precautionary Statement | NA |
| GHS Pictogram | |
| Signal word | NA |
| HS Code | 29054500 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 10 - Combustible liquids |
| UN Number | NA |
Description
Application
Glycerol is widely used in the pharmaceutical industry as a solvent and for making medicines like syrups and ointments. It is used in the cosmetic industry as a moisturizer in products such as creams lotions and soaps. Glycerol serves as a sweetening agent and preservative in food products. It is used in the manufacture of nitroglycerin which is an important component of explosives. Glycerol is used as an antifreeze in certain industrial and automotive applications.
Purpose
The main purpose of glycerol is to act as a moisturizing stabilizing and solvent agent due to its ability to attract and retain water.
General Description
Glycerol is a clear odorless sweet-tasting and water-soluble liquid widely used in pharmaceutical food cosmetic and industrial applications. Its humectant moisturizing and stabilizing properties make it valuable in creams syrups lotions and as a cryoprotectant sweetener plasticizer and antifreeze.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
