HydraTrace Formamide, dry (max. 0.02% H2O), for analysis
HydraTrace
Properties
| Vapour pressure | 0.03 hPa |
| Water Solubility | Completely Miscible |
| B pt. | 210.5°C |
| M pt. | 2.5°C |
| Density | 1.1339 g/cm³ |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H351-H360-H373 |
| Precautionary Statement | P260-P280-P308 + P313 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| Flash point | 175°C |
| Storage Temp. | Store at Room Temperature |
Description
Other Notes
Solubilizer for Karl Fischer titration
Purpose
For R&D
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form |
