Iodoethane (Stabilized with Cu) PurCert Secondary Working Standard for GC [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 100 mmHg (18°C) |
| Water Solubility | 4 g/L (20 ºC) |
| Assay Purity | >=99 % |
| Refractive index | n20/D 1.513 |
| B pt. | 69-73°C |
| M pt. | -108°C |
| Density | 1.930 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226,H302,H315,H317,H319,H334,H335,H341 |
| Precautionary Statement | P210 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29036900 |
| Flash point | 53°C |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1993 |
Description
Application
It is commonly used in organic synthesis as an alkylating agent to introduce ethyl groups into molecules.
Purpose
Its purpose is to facilitate chemical reactions particularly in the preparation of pharmaceuticals dyes and other organic compounds.
General Description
Iodoethane is a colorless volatile organic compound belonging to the alkyl halide group.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
