Iodomethane (Stabilized with Copper) PurCert Secondary Working Standard for GC [Includes all characterization data]
PurCert
Properties
| Vapour pressure | 544 hPa (20 °C) |
| Water Solubility | soluble |
| Assay Purity | >=99.5% |
| Refractive index | n20/D 1.531 (lit.) |
| B pt. | 40-42°C |
| M pt. | -64°C |
| Density | 2.28 g/mL |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226-H301+H331-H312-H315-H319-H335-H351-H410 |
| Precautionary Statement | P210-P273-P280-P301+P310-P303+P361+P353-P304+P340+P311 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29036900 |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 2644 |
Description
Application
Iodomethane has been used as a methylating agent to synthesize NN-dodecylmethyl-polyethylenimine (PEI) a microbicidal polymer with potential application in microbicidal coatings. Methylated-pyridine derivatives that can be used as RNA-specific fluorescent probes for live cell imaging.
Purpose
For R&D
General Description
Iodomethane is an alkyl halide commonly employed as methylating agent.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
