Iron (II) Chloride 4-Hydrate ExciPur QP
ExciPur
Synonym: Ferrous chloride tetrahydrate
Linear Formula:
FeCl2·4H2O
Molecular Weight: 198.81 g/mol
CAS Number: 13478-10-9
Properties
| Water Solubility | 650 g/l at 25 °C |
| Assay Purity | >=99% |
| B pt. | 1023 °C |
| M pt. | 105-110°C |
| Density | 1.93 g/cm3 at 20 °C |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H302,H318 |
| Precautionary Statement | P264 - P270 - P280 - P301 + P312 - P305 + P351 + P338 - P501 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | NA |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 13 - Non Combustible Solids |
| UN Number | NA |
Description
Application
Water and wastewater treatment (removal of impurities phosphates). Reducing agent in chemical processes. Production of iron salts and pigments. Laboratory reagent in synthesis.
Purpose
Mainly used as a reducing agent and treatment chemical for purification and industrial chemical processes.
General Description
Water-soluble. Air-sensitive (can oxidize to iron(III) compounds). Mildly acidic in solution.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
