Iso octane PurCert Secondary Working Standard for GC [Includes all characterization data]
PurCert
Synonym: 2,2,4-Trimethylpentane
Linear Formula:
C8H18
Molecular Weight: 114.23 g/mol
CAS Number: 540-84-1
Properties
| Vapour pressure | 55 hPa at 21 °C |
| Assay Purity | >=99% |
| Refractive index | n20/D 1.391 (lit.) |
| B pt. | 98 - 99 °C |
| M pt. | -107°C |
| Density | 0.692 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H304,H315,H336,H410 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P273 - P301 + P310 - P303 + P361 + P353 - P331 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29011000 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1262 |
Description
Application
Fuel Industry- Major component of gasoline (petrol) Used as a reference fuel in octane rating. Engine Testing- Standard for measuring octane number (100 rating). Laboratory Use- Used as a solvent in chemical experiments.
Purpose
For R&D
General Description
Type- Branched-chain alkane (hydrocarbon).Properties-Highly volatile and flammableLow reactivity (stable hydrocarbon)Burns smoothly without knocking. Appearance- Colorless liquid.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
