Isobutyronitrile PurTech Standard for GC [Includes all characterization data]
PurTech Standerd for GC
Properties
| Vapour pressure | 43.5 hPa at 25 °C 133 hPa at 54.4 °C |
| Water Solubility | 0.24 g/l at 25 °C |
| Autoignition temp. | 899 °F |
| Assay Purity | >=99% |
| Refractive index | n20/D 1.372 (lit.) |
| B pt. | 108 °C - lit. |
| M pt. | -72 °C - lit |
| Density | 0.750-0.800 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H300 + H310 + H330 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P240 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | NA |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 2284 |
Description
Application
Chemical intermediate- Used in synthesis of pharmaceuticals and agrochemicals. Solvent- For certain organic reactions and processes. Laboratory reagent- In organic synthesis and research. Polymer chemistry- Intermediate in specialty chemical production.
Purpose
Its main purpose is to serve as a reactive intermediate helping build more complex organic compounds in chemical manufacturing and research.
General Description
Colorless liquid with a faint odor. Moderately volatile and flammable. Slightly soluble in water highly soluble in organic solvents. Contains a nitrile (CN) functional group.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
