Isopropyl acetate PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 47 mmHg ( 20°C) |
| Water Solubility | 2.90 g/100 mL |
| Autoignition temp. | 894°F |
| Explosion limit | 1.8 %, 37 °F, 8 % |
| Assay Purity | >=99 % |
| Refractive index | n20/D 1.377 |
| B pt. | 85-91°C |
| M pt. | 73°C |
| Density | 0.872 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H319,H336 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P240 - P241 - P242 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29153999 |
| Flash point | 62°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1220 |
Description
Application
It is widely used as a solvent in coatings inks adhesives and in the manufacture of cosmetics and pharmaceuticals.
Purpose
Its main purpose is to dissolve substances efficiently and facilitate smooth application or processing in industrial and commercial formulations.
General Description
Isopropyl acetate is a colorless flammable organic solvent with a fruity odor belonging to the ester group.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
