L-Phenylalanine PurReagent, >98.0%
PurReagent
Properties
| Vapour pressure | <1 Pa ( 25 °C) |
| Autoignition temp. | No Data Available |
| Explosion limit | No Data Available |
| Assay Purity | >98% |
| Refractive index | No Data Available |
| B pt. | No Data Available |
| M pt. | 275-283 °C |
| Density | 1.34 g/cm3 at 20 °C |
| Form | solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | NA |
| Precautionary Statement | NA |
| GHS Pictogram | |
| Signal word | NA |
| HS Code | NA |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
| UN Number | NA |
Description
Application
It is used in nutritional supplements pharmaceuticals food additives and biochemical research.
Purpose
For R&D
General Description
L-Phenylalanine is an essential aromatic amino acid with the molecular formula CHNO required for protein synthesis and neurotransmitter production.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form |
