L-(+)-Tartaric acid ACS PurReagent, >=99.5%
PurReagent
Properties
| Vapour pressure | <5 Pa (20°C) |
| Water Solubility | 1390 g/L (20 ºC) |
| Autoignition temp. | 797°F |
| Assay Purity | >= 99.5 % |
| Refractive index | 12.5 ° (C=5, H2O) |
| B pt. | 399.3°C |
| M pt. | 170-172°C(lit.) |
| Density | 1.76 g/cm3 at 20 °C |
| Form | Powder |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H318 |
| Precautionary Statement | P280-P305+P351+P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29181200 |
| Flash point | 210°C |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
Description
Application
It is used in the food industry as a flavoring and stabilizing agent in pharmaceuticals for effervescent tablets and in industries for metal cleaning and electroplating.
Purpose
Its purpose is to provide acidity improve product stability aid in chemical separation processes and act as a metal-complexing agent in various applications.
General Description
L-()-Tartaric acid is a naturally occurring organic acid found mainly in fruits like grapes known for its sour taste and acidic properties.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
