Mesityl oxide PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 1.931 Pa (25 °C) |
| Assay Purity | >=97% |
| Refractive index | n20/D 1.442 (lit.) |
| B pt. | 130 °C (lit.) |
| M pt. | -41.5 °C (lit.) |
| Density | 0.858 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226,H302 + H312,H315,H319,H331,H335 |
| Precautionary Statement | P210 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P311 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29141990 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1229 |
Description
Application
Solvent in paints coatings and inks. Chemical intermediate in organic synthesis. Production of pharmaceuticals and specialty chemicals. Resin and polymer manufacturing.
Purpose
The main purpose of mesityl oxide is to- Dissolve resins oils and chemicals. Serve as an intermediate for chemical production. Improve processing in industrial formulations.
General Description
Mesityl oxide is an organic solvent and chemical intermediate commonly used in industrial applications. It is a mild solvent-like odor. Mesityl oxide is known for its good solvency and chemical reactivity.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
