Methacrylic acid PurTech Standard (stabilized with MEHQ) [Includes all characterization data]
PurTech
Properties
| Vapour pressure | 1 mmHg ( 20 °C) |
| Autoignition temp. | 752 °F |
| Assay Purity | >= 99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.431 (lit.) |
| B pt. | 163 °C (lit.) |
| M pt. | 12-16°C(lit.) |
| Density | 1.015 g/mL |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H302 + H332,H311,H314,H335 |
| Precautionary Statement | P261 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P310 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29161320 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 6.1C - Combustible acute toxic Cat.3 / toxic compounds or compounds which causing chronic effects |
| UN Number | 2531 |
Description
Application
It is widely used in the production of acrylic resins plastics adhesives and coatings. It also serves as a key monomer in the manufacture of polymers and copolymers.
Purpose
The purpose of methacrylic acid is to act as a building block in polymer synthesis. The MEHQ stabilizer ensures safe handling and storage by inhibiting premature polymer formation.
General Description
Methacrylic acid is a colorless corrosive liquid with the formula CHO and a sharp acrid odor. It is stabilized with MEHQ (monomethyl ether of hydroquinone) to prevent unwanted polymerization during storage.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
