Methyl myristate PurTech Standard for GC [Includes all characterization data]
PurTech
Properties
| Assay Purity | >= 99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.436 , n20/D 1.438 |
| B pt. | 323 °C |
| M pt. | 18 °C |
| Density | 0.855 g/mL at 25 °C |
| Form | Liquid |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 29159099 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 10 - Combustible liquids |
| UN Number | NA |
Description
Application
It is used in cosmetics and personal care products as a fragrance ingredient and as an intermediate in chemical synthesis and research.
Purpose
The compound is mainly used to provide emollient and smoothing properties in formulations to contribute to fragrance compositions and to serve as a model compound in analytical and industrial chemistry.
General Description
Methyl myristate is an organic chemical compound that is the methyl ester of myristic acid .It belongs to the group of fatty acid methyl esters (FAMEs) and is naturally found in coconut oil nutmeg palm kernel oil and other plant or animal fats.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
