Midazolam PurCert Secondary Reference Standard [Includes all characterization data]
PurCert
Properties
| Assay Purity | >=99% |
| B pt. | 496.9 °C at 760 mmHg |
| M pt. | > 290 °C |
| Density | 1.35 g/cm3 |
| Form | Solid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H301 |
| Precautionary Statement | P264 - P270 - P301+P316 - P321 - P330 - |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | NA |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| UN Number | NA |
Description
Application
Relief of mild to moderate pain (headache muscle aches toothache). Reduction of fever. Common ingredient in cold and flu medications.
Purpose
Used to reduce pain and lower fever safely and effectively.
General Description
A widely used mild analgesic and antipyretic drug that acts centrally to reduce pain and fever with minimal anti-inflammatory effect.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
