Mineral oil PurCert Secondary Reference Standard (CRM) [Includes all characterization data]
PurCert
Properties
| Vapour pressure | 0.0001 hPa (20 °C) |
| Refractive index | n20/D 1.467 |
| B pt. | 300-500°C |
| M pt. | -15° |
| Density | 0.840 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| GHS Pictogram | |
| HS Code | 27101990 |
| Flash point | 185 °C |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 10 - Combustible liquids |
Description
Application
Mineral oil is used in cosmetics pharmaceuticals machinery lubrication and food processing.
Purpose
The purpose of mineral oil is to lubricate moisturize protect surfaces or reduce friction depending on its use.
General Description
Mineral oil is a colorless odorless oil derived from refined petroleum.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
