n-Butanol PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 6.7 hPa (20°C) |
| Water Solubility | Soluble |
| Autoignition temp. | 649°F |
| Explosion limit | 1.4-11.3%(V) |
| Assay Purity | >=99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.399 |
| B pt. | 116-118°C |
| M pt. | -90°C |
| Density | 0.810 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226,H302,H315,H318,H335,H336 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P280 - P301 + P312 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29051300 |
| Flash point | 95°F |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1120 |
Description
Application
It is commonly used as a solvent in paints coatings and resins as well as an intermediate in the manufacture of chemicals like butyl acrylate and plasticizers.
Purpose
Its purpose is to act as a versatile industrial chemical for dissolving substances and serving as a building block in chemical synthesis.
General Description
1-Butanol is a four-carbon straight-chain alcohol (chemical formula CHOH) with a colorless appearance and a mildly alcoholic odor.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
