n-heptane PurCert Secondary Reference Standard for GC (CRM) [Includes all characterization data]
CRM
Properties
| Vapour pressure | 40 mmHg ( 20°C) |
| Water Solubility | Practically insoluble |
| Autoignition temp. | 433°F |
| Explosion limit | Array |
| Assay Purity | Array |
| Refractive index | n20/D 1.387 |
| B pt. | 98°C |
| M pt. | |
| Density | 0.684 g/cm3 |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H225,H304,H315,H336,H410 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P273 - P301 + P310 - P303 + P361 + P353 - P331 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29011000 |
| Flash point | |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1206 |
Description
Application
It is used as a non-polar solvent in laboratories in fuel testing (as a reference for octane rating) and in the production of adhesives and coatings.
Purpose
Its purpose is to provide a stable non-reactive medium for dissolving hydrophobic substances and serving as a standard in fuel performance evaluation.
General Description
Heptane is a straight-chain alkane with seven carbon atoms (chemical formula C7H16) and is a colorless volatile liquid.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
