N-Methyl-2-pyrrolidone (NMP) PurTech Standard for GC [Includes all characterization data]
PurTech
Properties
| Vapour pressure | 0.29 mmHg ( 20 °C), 0.99 mmHg (40 °C) |
| Autoignition temp. | 518 °F |
| Explosion limit | 9.5 % |
| Assay Purity | >= 99.5 % |
| Refractive index | n20/D 1.47 (lit.) |
| B pt. | 202 °C (lit.), 81-82 °C/10 mmHg (lit.) |
| M pt. | - 24 °C (lit.) |
| Density | 1.028 g/mL at 25 °C |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H315,H319,H335,H360D |
| Precautionary Statement | P202 - P261 - P264 - P302 + P352 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29337990 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 6.1C - Combustible acute toxic Cat.3 |
| UN Number | NA |
Description
Application
N-Methyl-2-pyrrolidone is widely used in petrochemical processing paint removers pharmaceuticals and electronics manufacturing. It is also used in polymer and resin production.
Purpose
The main purpose of N-Methyl-2-pyrrolidone is to dissolve a wide range of substances efficiently in industrial processes. It helps improve chemical reactions cleaning operations and product formulation.
General Description
N-Methyl-2-pyrrolidone is a colorless to light yellow liquid with a mild ammonia-like odor. It is a highly polar organic solvent with the chemical formula CHNO.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
