N-Methyl-N-Trimethylsilyl Trifluoroacetamide (MSTFA) PurSolv for GC, >98%
Others
Properties
| Vapour pressure | 12 hPa at 27 °C |
| Assay Purity | >98% |
| Refractive index | n20/D 1.38 (lit.), n20/D 1.380 |
| B pt. | 130-132 °C (lit.) |
| Density | 1.075 g/mL at 25 °C (lit.) |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226,H315,H319,H335 |
| Precautionary Statement | P210 - P233 - P240 - P241 - P303 + P361 + P353 - P305 + P351 + P338 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Warning |
| HS Code | NA |
| Storage Temp. | 2-8°C |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 1993 |
Description
Application
Sample preparation for Gas ChromatographyMass Spectrometry (GC-MS). Derivatization of polar compounds like sugars amino acids and organic acids. Used in pharmaceutical environmental and forensic analysis.
Purpose
To convert non-volatile or polar compounds into volatile stable derivatives making them easier to detect and analyze by GC-MS.
General Description
A volatile colorless organic reagent widely used in analytical chemistry. Its a strong silylating agent that reacts with compounds containing active hydrogen (-OH -NH -SH groups).
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
