N,N-Dimethylformamide PurTech Standard for GC [Includes characterization data]
PurTech
Properties
| Vapour pressure | 3.77 hPa (20 °C) |
| Water Solubility | Miscible |
| Autoignition temp. | 410 °C |
| Assay Purity | >=99.5% |
| Refractive index | n20/D 1.430 (lit.) |
| B pt. | 153 °C |
| M pt. | -61 °C |
| Density | 0.944 g/mL |
| Form | Liquid |
Safety Information
| Hazard Statement(s) | H226,H312 + H332,H319,H360D |
| Precautionary Statement | P210 - P280 - P303 + P361 + P353 - P304 + P340 + P312 - P305 + P351 + P338 - P308 + P313 |
| GHS Pictogram |
|
| Signal word | Danger |
| HS Code | 29241900 |
| Storage Temp. | Room Temperature |
| Storage Class | 3 - Flammable liquids |
| UN Number | 2265 |
Description
Application
Chemical Reactions- Used as a solvent in organic synthesis. Polymer Industry- Production of fibers plastics and resins (like acrylic fibers). Pharmaceutical Industry- Used in drug formulation and synthesis. Electronics Industry- Solvent in manufacture of semiconductors and coatings. Laboratory Use- Common solvent for difficult-to-dissolve substances.
Purpose
To act as a powerful solvent that dissolves a wide range of chemicals and facilitates reactions.
General Description
N N-Dimethylformamide (DMF) is a widely used organic solvent. Nature- Colorless odorless (or slightly fishy-smelling) liquid. Type- Polar aprotic solvent. Solubility- Miscible with water and most organic solvents.
Documents
| SDS | |
| COA | |
| Specification | |
| Bulk quote order form | |
| Sample COA |
